Tıp fakültesini birincilikle bitiren ve Otizm Savant sendromlu bir doktor olan Ali Vefa ile tanışmamız, bir süredir ekranlarımıza konuk olan “Mucize Doktor” dizisi ile oldu. Ali Vefa  ve Otizm ile belki de uzun yıllardır tanışıktık. Ancak Eylül ayından beri her perşembe akşamı izlemeye başladığımız bu dizi, kimilerimiz için günlük hayatta birçok sorunla baş etmeye çalışan otizm sendromlu bireyleri ve onların yakın çevresini görünür kıldı.

Mucize Doktor, acaba otizm ile ilgili farkındalığı artırıyor mu? Bu soruyu cevaplamadan  önce  “farkındalık” dan ne anlıyoruz, onu irdelemek lazım.

Sahi, “farkındalık” derken, ne anlıyoruz?

Otizm kelimesini bir kez bile duymuş olmayı mı?

Bu konuda çalışan kurumların başlattığı kampanyalara destek olmak için SMS gönderip, bağışta bulunmayı mı?

Otizm sendromlu biri ile sosyal alanlarda hiç birlikte vakit geçirdik mi?

Hadi bir adım daha ileri gidelim: Otizm sendromlu bir arkadaşımız var mı?

Kesin olmamakla birlikte ülkemizde yaklaşık 1 milyon 400 bin otizmli birey ve 5 milyon 550 bin civarında da onlarla yaşayan yakını var. Bunlardan kaç tanesi arkadaşımız, doktorumuz, berberimiz ya da müdavimi olup yemeklerine bayıldığımız o restoranın aşçısı?

Mucize Doktor Ali, tıp fakültesini birincilikle bitirmiş… O, Savant Otizm olarak bilinen ve üstün seviyede matematik, sanat, müzik ve güçlü bir bellek gibi özelliklerden birini taşıyan bir otizmli. Bu demek değil ki her otistik sendromlu birey onun gibi böyle üstün yeteneklere sahip olup tıp fakültesini birincilikle bitirecek! Bu oran 10’da 1… 10 otizmli bireyden sadece 1 tanesi Ali Vefa gibi üstün yeteneklere sahip. Otizm Savant sendromlu bir doktor örneği  ile elbette otizme karşı bir sempati uyanacak. Ancak çoğu otizmli birey yaşadığı öğrenim zorluğu sebebiyle yoğun eğitim almaya ihtiyaç duyuyor.  Ülkemizde 0-19 yaş aralığındaki 400 bin otizmli bireyden sadece 30 bini ihtiyacı olan eğitimi alabiliyor. Yani Ali Vefa gibi eğitim hakkını sonuna kadar kullanamayan ve onun kadar şanslı olmayan binlerce otizmli birey var.

Tohum Otizm Vakfı, uluslararası araştırma firması GfK Türkiye ile Türkiye’de bireylerin otizm denilince ne anladığını ve bu konuda bilgi düzeyini ölçmek amacıyla bir çalışma yapmış. Bu çalışmada, “otizmi nereden duydunuz” sorusuna cevap verenlerin yaklaşık yüzde 80’i “televizyon” demiş. Bu da demek oluyor ki; Mucize Doktor, otizm konusunda belki mucize yaratamayacak ama otizmli birey ve yakınları ile tanışmamıza vesile olacak.

Bundan sonrası mı? Bundan sonrası bize düşüyor…

Gentek Ailesi olarak otizmli çocukların sağlık, eğitim, kaynaştırma ihtiyaçlarının karşılanması ve toplumsal farkındalık ile her birinin sosyal hayata katılmasına önem veriyor; bu amaç için yürütülen projelerde yer almaya öncelik veriyoruz. Bu sorumlulukla, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Keçiören Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’nin salonlarının  yapım projesine vermiş olduğumuz katkının ardından şimdi de Otizm Savant sendromlu bir doktor olan Ali Vefa’nın hikayesinin anlatıldığı “Mucize Doktor” dizisine, 1985 yılından beri temsilciliğini yürüttüğümüz Karl Storz ürünlerimizle destek veriyoruz.

Başta Ali Vefa olmak üzere, dizinin tüm oyuncuları, senaristi, yönetmeni, yapımcısı ve otizmde farkındalık yaratmak için çalışan herkese çok teşekkür ediyor; bizim de bir hayalimiz var diyoruz:

“Doktorumuz, berberimiz, yemek yediğimiz restoranın aşçısı…. Neden olmasın?

Z. Lale Özpekel Beşevli

Gentek Medikal Genel Müdürü