DÜNYA SAATİ’NDE ÇOCUKLARDAN MESAJ VAR: “BİZLERE DAHA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA      BIRAKIN”

 GENTEK MEDİKAL ÇALIŞANLARI, DAHA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN GAZİ HASTANESİ’NDE       ÇOCUKLARLA BİRLİKTE, IŞIKLARI KAPATIP MASALLARA KULAK VERDİ

Kurulduğu günden bu yana, sağlık profesyonellerine sunduğu hizmetin yanı sıra özellikle eğitim alanında önemli projelere imza atarak, sosyal sorumluluk alanında da farklılık yaratmaya özen gösteren Gentek Medikal, tüm dünyanın katıldığı Dünya Saati etkinlikleri çerçevesinde iklim değişikliğine karşı duyarlılığını göstermek için 6 Nisan Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında, Gazi Üniversitesi Hastanesi’nin ev sahipliğinde, Pediatri Anabilim Dalı’nda  (Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları) “Bi’Dünya Masal” adında bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinliğe,  hastanede tedavi gören ve katılım sağlaması sağlık durumu açısından engel teşkil etmeyen çocuklar ve aileleri ile Gentek Medikal ve Gazi Hastanesi çalışanlarının yanı sıra Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan, Gentek Medikal Genel Müdürü Z. Lale Özpekel Beşevli ve Gentek Medikal Genel Müdür Yardımcısı Ali Şengel de katıldı.

Gentek Medikal Ailesi olarak Dünya Saati etkinliklerine destek vermekten  büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Gentek Medikal Genel Müdürü Z. Lale Özpekel Beşevli,  “ Bizlere ev sahipliği yapan başta Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan ve ekibi olmak üzere, herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

İlk masalı Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan anlattı

Etkinlik kapsamında, Türkiye’nin köklü sağlık kurumlarından Gazi Üniversitesi Hastanesi Pediatri Anabilim Dalı’nda belirlenen etkinlik alanında 20.30-21.30 saatleri arasında ışıklar bir saat süre ile kapatıldı. Saat 20.30’da ışıkların kapatılmasının ardından ellerindeki fenerleri açan çocuklara ilk masalı Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan anlattı. “Dünyanın ateşi çıktı ve böyle devam ederse daha da artacak. Gezegenimiz sanayi öncesi ortalamalara göre sadece 1,5 derece daha ısınırsa, geri dönüşü olmayan bir yıkımla yüz yüze kalacağız. Bu sebeple hepimiz elimizden gelenin en iyisini yapmak için birlikte hareket etmeliyiz. “ diyen Demircan sözlerine şöyle devam etti:  “Henüz daha dünyanın ateşini düşürecek herhangi bir şurup, iğne, ilaç keşfedilmedi! Tek çare, tek tedavi, duyarlı olan bizleriz.”

“Mevsimleri küstürdük, şimdi onlarla barışma zamanı…”

Ardından çocuklar ve aileleri, marka ve iletişim danışmanı ve hikaye anlatıcısı Yeşim Özcan’ın dört mevsim masalına kulak verip, daha yaşanabilir bir dünya için neler yapabileceklerini konuştu. “Mevsimleri küstürdük, şimdi onlarla barışma zamanı…” diyen Özcan’ı büyük bir dikkatle dinleyen çocuklar ve aileleri, dünyanın ateşini düşürmek için ellerinden geleni yapacaklarına söz verdi.

“Benim hayalim, sevgi ve sağlık dolu bir dünya!”

Etkinlik sonunda Gentek Medikal Genel Müdür Yardımcısı Ali Şengel ve Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan tarafından çocuklara Gentek çalışanlarının gönderdiği masal kitapları hediye edildi.

60 dakika boyunca dünya ve doğa temalı masallar dinleyen çocuklar ve anne-babaları, “sizin hayal ettiğiniz dünya nasıl? Sorusuna,

“Benim hayalim, sevgi ve sağlık dolu bir dünya!” ,

“Masallardaki gibi bir dünya..”  gibi cevaplar verirken, son sözü çocuklar söyledi:  “Bizlere daha yaşanabilir bir dünya bırakın…”