Babadan oğula en büyük nasihat: “Başlarken belirlediğin ilkelerden asla vazgeçme..!” 

Yıl 1983… Mühendis Abdurrahman Şengel, yöneticilik yaptığı işinden ayrılıp radikal bir karar vererek herşeye sıfırdan başlayıp GENTEK’in temellerini atıyor.

Abdurrahman Şengel,  TRT’deki yöneticilik görevinden istifa ettiği gün babası vefat ediyor. Babasının hayalini gerçekleştirmek için başladığı yolculuk, oğlu Ali Şengel’in de katılmasıyla üç kuşaktır devam ediyor.

GENTEK’in kurulduğu yıllarda Türkiye’de zor günler yaşanıyor. Ekonomik kriz ve politik durum yaşamı oldukça zorlaştırıyor. Bu dönemde yeni bir iş kurmanın en açık tanımı “risk almak”. Üç kişilik bir ekip ile, çok kısıtlı imkanlarla başlanan yolculuk sırasında sıkıntılı günler de yaşanıyor.

Abdurrahman Şengel, başarının “sadece tek bir hedefe odaklanmak” olduğuna inanır ve  GENTEK  olarak sağlık sektörünün profesyonellerine en iyi hizmeti sunabilmek ve yaptıkları işte, her alanda dört dörtlük olabilmek için tamamen tek bir işe odaklanırlar. GENTEK, 1985 yılında ilk temsilciliğini alır. KARL STORZ  firmasının temsilciliğinin alınmasının ardından sektördeki diğer markalardan da GENTEK’i tercih edenlerle yola devam edilir.

Abdurrahman Şengel’e göre aile şirketlerinde işin sırrı ilk başta belirlenen ilkelerden asla  ödün vermemek. Bu prensip hep devam etmiş. Eğitimini tamamlayıp GENTEK Ailesi’ne katılan Ali Şengel’e de  babadan oğula nasihat olmuş; “başlarken belirlediğin ilkelerden asla vazgeçme..”

GENTEK Ailesi ilk başta üç kişilik bir çekirdek aile olarak sektöre girmiş. Bugün ise 100’ü aşkın çalışanı ile kocaman bir aile… İlk fuar, birlikte kutlanan doğum günleri, yeni yıl kutlamaları, ilk temsilciliğin alınması, yurtdışından gelen ilk misafirler ve ödüller…

Amatör ruhundan hiçbir şey kaybetmeden büyük bir profesyonellikle yoluna devam eden GENTEK’te gerek çalışanlarla gerekse çözüm ortakları ve müşteriler ile olan ilişkilerin uzun soluklu olmasına özen gösteriliyor. Buna en güzel örnek, Genel Müdür Z. Lale Özpekel Beşevli… Kendisi 1987 yılında  GENTEK ailesine katılır. Genel Müdürlüğü devir aldığı 1997 yılına kadar da neredeyse tüm pozisyonlarda tecrübesini pekiştirir. Devir aldığı dümeni günümüze kadar dirayet ile kullanır ve  GENTEK büyüyerek yoluna devam eder.

Abdurrahman Şengel’in her fırsatta dile getirdiği “ Özellikle sattığınız malın kaliteli olmasına, kötü olmamasına dikkat edin. Ailenizden biri, bir gün bu cihazlarla ameliyata girecek gibi düşünün ve öyle davranın.”ilkesine Z. Lale Özpekel Beşevli de “şirketi, kendilerini farklılaştırmayı, sürekli geliştirmeyi ve yetkinliklerini artırıp yeniliklere odaklanmayı” ekler…

GENTEK’te ekip çalışması çok önemli… Bayilere ve tüm çalışanlara yetki verilerek bağımsız karar almaları prensibi henüz şirket kurulurken uygulamaya başlanıyor. 

Yaptığın işi iyi yapmanın GENTEK çalışanları için karşılığı “Gerek fiyat, gerek servis, gerekse müşterilerle olan ilişkiler açısından en iyisini yapmak, kimseyi kandırmamak ve onlara yardım etmek…” olarak kabul edilmiş ve bu şekilde devam ediyor.

GENTEK’in başarısında ekip kadar verdiği hizmetin kalitesi de çok önemli. Tüm birimler teknolojiyle iç içe ve yenilikler yakından takip ediliyor.

Bugünlere gelinmesinde eğitimin çok önemli bir rolü olduğuna olan inanç, şirketin üstlendiği sosyal sorumluluk projelerinde de eğitime başrol veriyor.

GENTEK Medikal’in hikayesi tıpkı 35 yaşında birinin hikayesi gibi… Büyük bir heyecanla “hoş geldin” denen bir bebeğin, önce emeklemesi, ardından yavaş yavaş yürümesi, sonra koşar adımlarla eğitimini tamamlayarak, iş hayatına atılması ve evlenip, çoluğa çocuğa karışması… 

GENTEK Ailesi, 35 yıldır sağlık profesyonellerine hizmet vermenin gurur ve mutluluğunu yaşıyor.