Türk Omuz ve Dirsek Cerrahisi Derneği, “17. Kadavrada Omuz Artroskopisi” ve “5. Süper Dirsek Artroskopisi” kursları, Dr. Kerem Canbora ve Dr. Hakan Turan Çift başkanlıklarında gerçekleştirildi. 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan kurslar kapsamında katılımcılar, sözlü sunumlar ve kadavra üzerinde artroskopi uygulamaları ile bilgi ve tecrübelerini geliştirme şansı buldular.
Emeği geçenlere teşekkür ederiz…
Artroskopik girişimler sırasında, genellikle 30° teleskoplar kullanılmaktadır. Bununla birlikte, omuz, kalça, ayak bileği ve arka çapraz bağ artroskopilerinde, 70° ve 90° teleskoplara da ihtiyaç duyulabilmekte ve operasyon esnasında teleskop değişimi gerekebilmektedir. Bu ise hem operasyon süresinin uzamasına hem de enfeksiyon riskinin artmasına sebep olabilmektedir.
 
Karl Storz Endoskopi, bu riskleri azaltmak adına “Deneyimli Ellere”, Endocameleon teleskobunu sunmuştur. Endocameleon, standart artroskopi teleskopları ile aynı çap ve uzunluğa sahip olmakla birlikte, onlar gibi sabit görüş açısına değil, “15° ile 90° arasında değiştirilebilen görüş açısına” sahiptir. Bu sayede, içinde bulunan anatomik yapının tamamı, görüntülenebilir hale gelmektedir.
 
* Ürüne ait tanıtım videosunu izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=gks4h03ng80