Total laparoskopik aortik ameliyatlar oklüsif hastalığı olan kişilere uygulanabilir. Tekniğin henüz limitasyonları olsa da özellikle anastomoz becerileri geliştikçe bu yöntemin de gelişeceği makalelerde belirtilmektedir. Şu anda bile teknik ,bazı merkezlerde, aortik anevrizmaları olan hastalarda güvenle uygulanmaktadır.

Video yardımlı kalp cerrahisi bir tür minimal invaziv kalp cerrahisidir. Bu prosedür sırasında bir teleskop göğüs boşluğuna “port” adı verilen delikten içeri sokulur. Bu haliyle hem anatominin zor görünen ve karanlık kalan kısımları aydınlatılmış olur. Bunun yanında istenirse bir veya üç port daha açılarak ameliyatta gereken farklı işlemler için farklı enstrümanlar ameliyat sahasına gönderilebilir.

Tüm diğer minimal invaziv cerrahiler gibi video asiste cerrahi daha hızlı iyileşme süresi, daha iyi kozmetik sonuç ve ameliyat sonrası daha az ağrı demektir. Araştırmacılar bu cerrahinin kalp – damar alanında daha fazla kullanımı için çalışmalara devam etmektedir.

Karl Storz, bu cerrahi (mitral kapak veya atrial ablasyon gibi..)için 5 ve 10mm çapında ve farklı uzunluklarda HOPKINS® teleskopları ve el aletleri sunar. Bunun yanında yeni çıkan ENDOCAMELEON®  teleskop ise 0° ile 120° arası ayarlanabilir açı özelliği ile doktora yardımcı olmayı amaçlar.